Význam porodní polohy
Jsem porodní dula, ale i maminka 3 dětí, která prožila 3 porody. 2 v porodnici pokaždé s jiným personálem za podpory svého muže, informovaná a fyziologii porodu, ale naprosto neinformovaná o praxi, o tom, jaké mám možnosti a co vše by mělo být během fyziologického porodu samozřejmostí.
Tento článek píšu jednak z pozice ženy, která má zkušenost s porodem na zádech i ve vertikální pozici, jednak z pozice odborné jako porodní dula.
Možná jste slyšeli/y o tom, že se stále více prosazuje vertikální poloha při porodu.
Možná jste slyšeli/y (nebo prožily) o porodu na zádech. Mnohdy v této pozici žena skončila jen na základě instrukcí, které dostala v porodnici, ač by si ji sama asi dobrovolně nevybrala.
A nebo jste třeba žena, které se rodilo na zádech naprosto skvěle. I to je možné.
I když máme mnoho výzkumů, EBM (evidence-based-medicine) dokazujících, že porod na zádech není pro ženu ani dítě výhodný, dokážu si představit, že možná najdu i takovou ženu, pro kterou bude takový porod naprosto vyhovující.
Nejsem tou, která by chtěla někoho manipulovat co pro něj nekomfortní situace, protože "se to tak má dělat".
Nejdůležitější je to, co cítí a potřebuje žena.
Nic není dogma.
Pojďme se ale podívat na fakta.
Porodní poloha vleže na zádech:
"Tato tradiční dorzální poloha je ve skutečnosti fyziologicky nejhorší možná alternativa jak pro matku, tak pro dítě: když totiž žena leží na zádech, rozšířená děloha stlačuje vtékající cévy, což znamená, že se snižuje množství okysličené krve vtékající do placenty a vytékající z ní. Kromě toho tato pozice znemožňuje ženě využít výhod zemské přitažlivosti k ulehčení porodu. "
Citát z knihy Michela Odenta, Znovuzrozený porod
Vždycky mi přišlo zajímavé, že se už celkem dlouho těhotným ženám v pokročilejší fázi těhotenství nedoporučuje ležet či spát na zádech a přitom se na zádech v určitých obdobích všude rodilo a stále mnohde rodí.
Důvodem, proč by se měly ženy této polohy vyvarovat je útlak dolní duté žíly tíhou zvětšené dělohy. To je fakt.
Odpověď na to, proč nerodit na zádech, najdete v citátu z knihy výše. Asi není ani tak moc pravděpodobné, že by žena v pokročilém těhotenství tuto pozici sama od sebe pro svůj odpočinek vyhledávala. Už dávno jsem si kladla otázku proč jsou do ní tedy tak často ženy vmanévrovány na druhou dobu porodní. Proč tak často dostávají instrukce "přelézt si na kozu", když doteď docela spokojeně rodily v posteli na boku, vkleče, v dřepu nebo jinak…
Ani mě se do ní dvakrát nechtělo, přesto jsem v ní dvakrát porodila.
"Tak jdeme na to, pojďte si přejít na křeslo", zaznělo jako instrukce, které jsem tehdy nedokázala vzdorovat. Jednak proto, že jsem byla neinformovaná a také proto, že jsem už nebyla ve stavu, kdy bych dokázala nějak asertivněji reagovat. A můj doprovod byl sice podporující muž, ale neinformovaný ještě víc než já. V jednom případě jsem přecházela z jednoho pokoje do druhého, kde ta koza byla. Zdálo se mi, že cítím už hlavičku, jak se dere ven a celé moje tělo projíždělo nezastavitelné nutkání na tlačení. "Dýchejte jako pejsek, netlačte, musíte si přejí tamhle na křeslo", dostala jsem instrukci, tak jsem silou vůle, ani nevím jak, za pomoci muže a porodní asistentky na to křeslo vylezla.
Podruhé jsem si byla jistá, že budu rodit, jak budu chtít. Jenže porod byl dlouhý a když to finále přišlo, původně přivolaná směna ani nechtěla věřit, že se "jde už na to". A jakmile to pochopili, opět následoval ten známý pokyn. Pár slovy jsem opáčila, ale protože jsem byla opět už ve vlnách tlačení, neměla jsem sílu vzdorovat. Potřebovala jsem už rodit a čekala jsem až mi to tedy konečně "dovolí". Takže rychle na kozu.
Ani v jednom případě k tomu nebyl žádný důvod. Neměla jsem žádný zásah, minimální poranění, druhá doba porodní byla velmi krátká.
Důvody byly jen moje neinformovanost a jejich pohodlí.
Protože při porodu v jiné poloze musí zdravotník třeba klečet na zemi, aby jistil dítě, které by mohlo vyklouznout a spadnout. To by ale nemělo být důvodem k tomu ženu, kterou její tělo vede do jiné polohy pro porod k tomu, přemisťovat, pokud je vše v pořádku.
Ano, známe důvody k porodu vleže, a to v případě, že je tam skutečně nějaká patologická situace, kterou je třeba již řešit nějakým zásahem. Ale i to je ve většině případů něco, co lze ženě vysvětlit a vykomunikovat laskavě. Nebo alespoň vysvětlit potom, když dojde na situaci, kdy zásah musí být rychlý. I to se může stát.
Vysvětlení "tady u nás se to takhle dělá" ale není pro fyziologický porod akceptovatelné.
A porodní poloha není banalita, ale velmi důležitá věc, který může ovlivnit celou řadu věcí včetně samotného prožitku porodu.
A na něm tedy skutečně velmi záleží.
Třetí těhotenství jsem prožila za podpory porodní asistentky, se kterou jsem mluvila o svých předchozích zážitcích. I když jsem nakonec porodila neplánovaně doma jen za asistence mého muže, bylo pro mě velmi důležité mít možnost se s ní na porod připravovat a vědět, že jsem podporována v tom si (i v porodnici, kam jsem se chystala jet) vybrat porodní polohu podle svých potřeb.
Porodila jsem ve vertikální pozici v podřepu a bylo to opravdu jiné, velmi intenzivní, ale také méně bolestivé.