Předporodní příprava

Porod jsem zažila třikrát a každý z nich byl úžasným a transformačním zážitkem. Každý z nich mě naučil něco nového.

Moje porody mě mimo jiné naučily, že porodní proces zdaleka neznamená jen těch pár, několik, nebo mnoho hodin aktivní práce našeho těla. Úžasné a fascinující práce našeho těla. Porod je vyvrcholením těch měsíců, během kterých se naše tělo měnilo, aby uvnitř něj mohl růst zázrak. 

Naučila jsem se, že tak jako miminko potřebuje tento svůj čas pro svůj vývoj a potřebuje tento čas na to, aby mohlo přijít na tento svět skrze nás, my - ženy, matky tento celý čas potřebujeme pro to, abychom se mohly stát branou, portálem skrze který přijde dítě do naší milující náruče. 

Jak velmi důležitá je tato dlohodobá, postupná příprava na tento proces nejen pro dítě, ale také pro nás. Nehledě na to, kolik porodů již máme za sebou. Každý z nich je jedinečný a každý z nich si zaslouží naši plnou pozornost. Nejen po dobu, kdy se již reálně "něco děje", ale dlouho předtím. Tato příprava a ladění ženy na tento fascinující a úžasný moment, je do jisté míry ještě stále opomíjen. Naučila jsem se, že mentální a psychická příprava na chvíli zrození je stejně důležitá, jako ta fyzická.

Nikdo se nediví, že těhotná žena chodí na různá vyšetření, že se věnuje péči o své tělo, připravuje jej na porod různými způsoby. Ohromná síla je ale i v souznění mysli s tělem ženy. A na něj mnohdy už nenacházíme tolik prostoru.

Sama jsem poznala jak velmi důležité to je. Je skvělé, že je v dnešní době ženám k dispozici spousta možností, jak se na porod naladit a připravit, jako například předporodní kurzy, individuální péče porodní asistentky, duly, komunitní porodní asistentky.

Přeporodní kurz je určitě velmi přínosný, ale není kurz jako kurz. Ty, které nabízejí nemocnice, jsou většinou orientované na fyziologii porodu, pochopení toho, jak mechanismus porodu funguje, což je skvělé zejména pro ženy, které o procesu porodu mají jen laickou představu. Určitě je skvělé tomuto procesu porozumět a chápat to, jak naše tělo v tento důležitý okamžik funguje. A je určitě velmi žádoucí, když může být na tomto kurzu přítomen i partner a rovněž on si dokáže lépe představit, co se při porodu s tělem ženy děje. Pokud se žena rozhodne rodit v porodnici, je rovněž důležité znát předem prostředí, do kterého přijde porodit a pokud se žena aktivně zajímá, může zjistit, že jí prostředí původně vybrané nemocnice nevyhovuje a stále má čas najít pro sebe příhodnější místo. Tady samozřejmě chce řešit to trochu s předstihem, protože různé nemocnice mohou vyžadovat registraci předem.

 Nicméně porod je nevyzpytatelný a předem do detailu nenaplánovatelný proces a nakonec může proběhnout jinak a jinde, než si žena původně plánovala. Důležité je ale být informovaná, připravená a otevřená i tomu, že bude možná třeba své plány změnit. Potom tu jsou samozřejmě i jiné možnosti, jako péče komunitní porodní asistentky, která může určitě do fyziologie ženského těla partnery zasvětit také.

Z mého pohledu je ale předporodní kurz takový základ, jako celková příprava k porodu ale nestačí. 

Pokud se žena chce na porod kvalitně připravit (a zde nehraje úplně tak roli, jak dobře rozumí fyziologickým procesům, kterým její tělo při porodu prochází, nebo to, kolikátý porod ji čeká), považuji za velmi důležité věnovat stejnou pozornost, kterou věnujeme zpravidla našemu tělu, také naší mysli, duši, psychickému naladění na porod.

Jsou různé cesty, jak se na porod pozitivně naladit a připravit na úrovni souhry mysli i těla. Mysl i tělo fungují ve společné symbióze a ani jedno by se nemělo zanedbávat a to nejen při přípravě na porod. Kdykoli v našem životě, v různých jeho obdobích a cyklech je důležité myslet i na svou mysl.

Každá žena je jedinečná a je velmi důležité naladit se na své potřeby, uvědomit si své možné obavy a co je pro mě důležité.    A ne, nestačí tvrzení, že je pro mě důležité mít zdravé dítě. To nepopiratelně důležité je, ale měly bychom chtít víc, než to jen "nějak přežít".

 Porod je tak křehký a důležitý okamžik nejen pro náš, ale i pro naše dítě. A i když je to proces nevyzpytatelný, živelný a živočišný a tedy není možné se připravit na jeho přesný scénář, můžeme naše porodní přání maximálně podpořit už tím, jak na porod nahlížíme, jak se sebou před porodem pracujeme. A protože je každá žena unikát, cesty k tomuto naladění mohou být rozmanité.

 Ať už si žena vybere absolvování kurzu s hypnoporodními technikami, jiného kurzu vedeného třeba dulou nebo porodní asistentkou, nemocničního přeporodního kurzu,  četbu knih, meditace nebo vše dohromady, je důležité, aby se cítila podporovaná, aby se propojila se svým tělem a důvěřovala mu.

Ze své zkušenosti mohu říct, jak velmi důležité pro mě bylo ladit se na porod předem. Být sama se sebou, dělat věci, které si žádalo moje tělo i duše. Cvičit jógu, hýbat se, meditovat, relaxovat, chodit na masáže, být více v sobě. Nořit se do sebe tím více, čím více se blížil termín porodu. Postupně po malých krůčcích se věnovat sobě.

Ženy často oponují, že na to nemají čas a prostor. Třeba proto, že mají malé dítě nebo děti, nebo protože ještě pracují. Vždy se najde něco, co nám zdánlivě brání dát prioritu péči o sebe a o své těhotenství. 


Také jsem to tak měla. Před prvním porodem jsem "musela" pracovat, před druhým porodem jsem měla doma ani ne dvouleté dítě a stěhovali jsme se do nového domu. Nevěnovala jsem se sobě, tak jak bych potřebovala, protože to přece "nešlo". Věděla jsem, že chci svůj třetí porod prožít jinak. A konečně jsem pochopila, že jediný, kdo to může ovlivnit, jsem já. Měla jsem doma dvě malé děti, měla jsem i své pracovní povinnosti. Ale přípravě na porod jsem dala absolutní prioritu. Vysvětlila jsem to svému okolí a to mě podpořilo. Najednou to šlo i v situaci, ve které bych před pár lety řekla, že to je nemožné. Věřím tomu, že když žena dá v tomto vlastně celkem krátkém období prioritu sobě a přípravě na zrození nového života, je to možné ať už má jakékoli povinnosti doma nebo v práci. Možná na to spíše ženy zapomínají a mají pocit, že přeci "nějak" porodí a důležité je potom miminko. To samozřejmě ano. Ale měly bychom si uvědomit, že my a miminko jsme v těhotenství jeden organismus, fungujeme v souhře. A lásku, se kterou chceme po porodu pečovat o své miminko, musíme v období těhotenství a přípravy na porod dát právě sobě.

Moje ladění na porod vlastně začalo už na začátku těhotenství, i když v prvním trimestru jsem kvůli nevolnostem nebyla úplně naladěná. Bylo to také období, ve kterém jsem ještě neměla tolik chuť se zaměřovat na zklidnění mysli, spíše jsem byla aktivní v dokončování různých projektů a věcí, kterým jsem se zrovna věnovala. Netlačila jsem na sebe. I tak jsem ale začala zjišťovat zejména různé praktické informace, hledala přínosné knihy a občas ráda poslouchala různé porodní příběhy. Jak rostlo moje bříško, opadly nevolnosti, rostla i moje chuť a touha se pomalu nořit víc a víc do sebe.

Poslouchala jsem své tělo, během těhotenství i v jeho pokročilých fázích jsem měla chuť být i aktivní, praktikovala jsem jógu, chodila běhat. Netvrdím, že toto má dělat každá žena. Je důležité být na sebe opatrné, já ale neměla žádný problém, který by mi v těhotenství bránil tyto své aktivity dělat a já díky nim měla dobrý pocit fyzické připravenosti na porod a pomáhaly mi prohlubovat důvěru ve své tělo. K józe jsem zařazovala i meditace a čím více se blížil termín porodu, tím více jsem potřebovala nořit se do meditací hlouběji.

V pracovně jsem si vytvořila svůj relaxační koutek, kde jsem cvičila jógu, meditovala, později si dělala vaginální napářky a ladila se na porod. Na tomto místě nakonec vlastně poté probíhal i celý můj porod. Doteď vzpomínám na ty krásné večery, kdy jsem byla jen já a moje miminko uvnitř mého těla a společně jsem se přibližovali tomu krásnému okamžiku jeho zrození.

Učila jsem se věřit svému tělu a nelpět na ideální představě svého porodu, zároveň jsem si svůj porod ale jako krásný zážitek představovala, vizualizovala. Pracovala jsem se symbolem spirály jako nekonečna, prostoru bez začátku a konce, odkud život přichází. Při tom jsem jemně kroužila pánví a uvolňovala ji v představě vln procházejících mým tělem. Vizualizovala jsem si i symbol labyrintu, jako symbol cesty v průběhu porodu, při které nám může připadat, že jsme velmi vzdáleni od cíle a přitom stačí udělat krůček a najednou jsme téměř tam.

Chodila jsem do přírody a protože jsem rodila v prosinci a venku byl už sníh, měla jsem chuť vystavit se chladu. Válela jsem se ve sněhu a u toho plynule pomalu dýchala a učila se tak odbourávat strach z nepříjemného (z kontrakcí), nebo jsem si dávala studenou sprchu. Ne denně, tak často, jak jsem to potřebovala, cítila.

Nechala jsem své tělo opečovávat na masážích a nesmírně si celý tento proces příprav užívala. Teď, ve chvíli, kdy o tom píši, mě jímá hřejivá nostalgie.

Když jsem byla v sedmém měsíci, trávili jsme dovolenou na Krétě a spojení s mořem bylo naprosto úžasné, léčivé, krásné. Nechala jsem se se svým miminkem uvnitř mého těla houpat ve vlnách a pečovat o sebe hladivou vodní náručí. Udělala jsem si za východu slunce malý rituál prosby za krásný porod. Nijak jsem to neplánovala, ale během pobytu mi spadl z ruky náramek, který jsem nosila pro štěstí, prostě už dosloužil, přetrhla se na něm šňůrka. Tak jsem jednoho rána šla na pláž pozorovat východ slunce a ve chvíli, kdy slunce vyšlo nad obzor, s přáním a záměrem jsem hodila svůj náramek z kamenného mola do vln.

Měla jsem podporu nejen své porodní asistentky, manžela, ale i žen z kruhu, se kterými jsem prožila nádherný předporodní rituál. Tuto podporu jsem cítila od jeho konání až do porodu a i během něj. Věřím v sílu myšlenky a v to, že pokud je to opravdu přející seskupení, tyto ženy mohou i na dálku opravdu významně podpořit rodící ženu.

Na své ladění k porodu jsem si připravila různé pro mě důležité předměty - kameny, svíčky, amulety. Během svého hledání informací jsem narazila na předporodní kurz Lilie Khousnoutdinové - Ecstatic Mama a k němu jsem dostala nádherný šperk - Aktivní porod. Zobrazuje ženu rodící v dřepu, chytající své miminko do svých rukou. Tento šperk se stal mým těhotenským, porodním a mateřským amuletem. Teď, necelý rok po narození mé dcery, jsem ho předala své těhotné blízké kamarádce a věřím, že i jí dodá sílu. Důležité totiž není množství podpůrných knih, kurzů či předmětů, ale jejich význam pro ženu a skutečný záměr, se kterými se s nim pracuje.

Můj třetí porod byl nádherný a věřím, že ve velké míře i díky mojí přípravě a ladění na něj. Chtěla bych nejen tímto svým článkem, ale i ženskými kruhy pro těhotné, které pořádám, pomoci dalším ženám se na porod naladit a ukázat jim, jak krásná může cesta k porodu být.

Moje oblíbené afirmace k porodu:

  • Porod je tak bezpečný, jako život sám.
  • Můžu rodit jinak.
  • Důvěřuji svému tělu a své intuici.
  • Moje tělo umí rodit.
  • Rodím beze strachu a s pokorou.
  • Užívám si porod.
  • V procesu porodu cítím podporu a sílu všech žen.
  • Pouštím všechna očekávání.
  • Dýchám
  • Nechávám život skrz sebe proudit.